Przygotowywanie mleka modyfikowanego
Podziel się
Substytuty mleka kobiecego nie są sterylne. Wymagają zatem szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad postępowania przy przechowywaniu i w trakcie ich przygotowywania do karmienia dziecka. Poniżej zapoznacie się z zasady postępowania przygotowując preparaty do spożycia, opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Przygotowywanie mleka modyfikowanego
- Przygotuj czyste miejsce (np. umyj blat), w którym będziesz sporządzała mleko dla dziecka.
- Umyj i wysusz ręce.
- Zagotuj świeżą (każdorazowo) wodę (w czajniku, w garnku). Woda mineralna z butelki nie jest zalecana, ponieważ nie jest sterylna i może zawierać składniki nieodpowiednie dla niemowląt. Przed przygotowaniem mleka nie płucz butelki wodą z kranu.
- Przeczytaj instrukcję na opakowaniu, żebyś wiedziała ile potrzebujesz wody i mleka w proszku. Pamiętaj, że większa ilość proszku niż zalecana przez producenta może spowodować u dziecka chorobę.
- Przegotowaną wodę wlej w odmierzonej ilości do umytej i wysterylizowanej butelki. Woda musi mieć temperaturę nie niższą niż 70॰C, więc nie powinnaś sporządzać mleka później niż 30 minut po zagotowaniu wody.
- Dodaj do tej wody odmierzoną ilość proszku i dokładnie je wymieszaj delikatnie potrząsając lub obracając butelką.
- Natychmiast schłodź mieszankę do temperatury karmienia (maksymalnie 37॰C) pod bieżącą zimna wodą lub w zimnej kąpieli wodnej uważając, żeby nie zamoczyć górnej części butelki i żeby woda nie dostała się do jej wnętrza.
- Osusz butelkę.
- Sprawdź temperaturę sporządzonego mleka, np. na przegubie dłoni (nie może być gorące).
- Nakarm dziecko. Pozostawione resztki mleka wylej, ponieważ nie nadają się do późniejszego spożycia. Ślina zanieczyszcza mleko i ani ochłodzenie, ani ogrzanie mieszanki nie niszczy bakterii.
- Roztwór mleka, który nie zostanie podany dziecku i spożyty w ciągu 2 godzin należy wylać. Niektórzy producenci wskazują 1 godzinę jako bezpieczny czas przechowywania rozrobionej wcześniej mieszanki.
Uwaga! Nie wolno używać do przygotowywania mleka kuchenki mikrofalowej, ponieważ nierównomierne podgrzewanie wody przez fale może powodować oparzenia ust dziecka.
Uwaga!
⇒ Pamiętaj, że mleko modyfikowane należy zawsze sporządzać według proporcji podanych w instrukcji na opakowaniu! Dodanie zbyt dużej ilości wody powoduje zmniejszenie wartości składników odżywczych. Natomiast zbyt duża ilość proszku może wpłynąć na stan zdrowia dziecka, np. powodować zaparcia, albo dziecko będzie spragnione i odwodni się.
⇒ Nie dodawaj do mieszanki cukru, czy innych składników.
⇒ Niektórzy producenci mleka modyfikowanego ostrzegają, że mieszanka nie jest sterylna i nie powinna być podawana wcześniakom i niemowlętom z zaburzeniami immunologicznymi bez zaleceń i nadzoru lekarza.
⇒ Organizacje takie jak europejski ESPGHAN i amerykańskie FDA mają odrębne zdanie na temat temperatury wody używanej do rozrabiania proszku mieszanki. Uważają, że zalecenia WHO są zbyt restrykcyjne i temperatura wody może być niższa, ponieważ będzie to zapobiegało stracie składników odżywczych. Uważają, że zatrucia dzieci bakteriami nie występują często.
O sposobie przechowywania i podgrzewaniu mleka modyfikowanego oraz o jego transporcie przeczytajcie w odrębnych artykułach.
Konsultacja: Katarzyna Franke, Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), Piekary Śląskie, Bytom.
Źródła:
- “How to prepare formula for bottle feeding at home”, WHO, www.who.int
- “Contaminans in baby foods”, http://ibfan.org
- “Making up a bottle”, www.babycentre.co.uk
- „Time for the 70 °C water precautionary option in the home dilution of powdered infant formula”, Marco Silano, Paola Paganin and Riccardo Davanzo, https://www.researchgate.net/publication/
- „Preparation and handling of powdered infant formula: a commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition”, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum MM.